İçeriğe geç

Taahhüt Yaptırımı, Kaos ve İletişim

Hizmet sektöründen müşterimizin mevcut bir projesi, taahhüt edilen zamanı 4 ay kadar aşmış ve hala zamana ihtiyacı var. Karşı taraf bir banka olup üst düzey yöneticisi müşterimizi arayarak can sıkıcı bir telefon görüşmesi yapıyor. Taahhüt yaptırımı üzerine cezai maddeleri konuşmak için plazalarına davet ediyor, 3 gün sonrasına.

Müşterimiz acil koduyla görüşmek istedi ve konuyu masaya yatırdık.

Alarm çanları çalmış, yönetimde kriz çıkmış ve tüm kaynaklar bu konuya yoğunlaştırıldığı için diğer operasyonlar da kilitlenmiş. Ancak cezai yaptırımlar uygulanacaksa bu kaynak yönlendirme hem faydasız hem de zarar bakiyeyi artıracağı için karar verilmesi gereken bir noktadayız. Ya bu sarkan projeyi bitirmek için tüm operasyonların kilitlenmesi pahasına bile olsa buraya yoğunlaşılacak ya da buradaki cepheyi kaybettikleri için diğer projelerin operasyonlarını düzeltecekler. En kötü senaryoda müşterimiz hem çok ciddi yaptırımlara maruz kalacak ve bu risk, karar almayı çok daha zorlaştırıyor.

Yapılan son toplantılardaki, maillerdeki ve telefondaki tutumları, karşı tarafın kullandığı kelimeler ve ifade biçimlerini tarttık. Böylece tanımadığımız bu üst düzey banka yöneticisinin zihnindeki birçok şeyi keşfetme imkanımız oldu.

Bu sırada böylesi projelerde böylesi sarkmaların olağan olduğu, ama bankanın bu yaptırım talebinin aslında belki de projeyi başka bir firmaya kaydırmak için bahane olarak kullanabileceği olasılığı gündeme geldi. Bu olasılığı sorgularken bazı ekonomik ve hukuki istihbaratlardan yararlandık; mevcut projenin bütçesi, bankayı böyle bir hamleye meylettirmeyecek boyutta, ayrıca projenin yaratacağı katma değer ise bankanın hizmetlerine güzel bir ivme katabilecek kadar güçlü. Dolayısıyla bahaneler yaratma konseptini masadan kaldırdık.

Ayrıca bu sırada katma değer potansiyellerini sorgularken yeni zihinsel keşifler yaptık ve cezai yaptırım olasılığını da masadan kaldırdık.

Müşterimizi teskin ettik, çünkü esas talebi bulmuştuk: uzayan bu projenin teslim tarihinin öne çekilmesi ve sonraki proje sözleşmesinde jestler istiyorlardı.

Şikayetçi banka üst düzey yöneticisinin tehdit ettiği ve dile getirmediği talepleri listeleyerek, ihtiyaçlarını ortaya döktük. Bu ihtiyaçları gören ve başka mesajlara yer vermeyen bir toplantı süreci tasarladık, zihinsel, dokümantasyonel ve operasyonel hazırlıkları buna göre yaptık.

Toplantıda müşterimiz müşterisiyle ilişkilerini güçlendiren bir sunum yaptı, cezai yaptırımların hiç biri gündeme bile gelmedi, yenilenen teslim tarihi ile yeni bir proje daha gündeme alındı.

Kısa süre sonra yeni proje de imzalandı ve kriz yaşanan bir büyük müşteri, daha büyük cirolu mutlu bir müşteriye dönüştürüldü.

Tabi buradan müşterimiz ziyadesiyle ödevle çıktı; çünkü bu krizlerinin ilk tetikleyicilerinden biri, operasyonel zayıflıktı. Mutfak kalitesi çok iyi olmasına rağmen zaman yönetiminde çok kötü bir dönemde oldukları açıktı, bunun için operasyon yönetiminde nasıl şeyler düzeltmeleri gerektiğini tespit ettik.

Ayrıca karşı taraf bir banka ve muhatap üst düzey yönetici olmasına rağmen güven duygusu üzerinden çözülebilen bir süreç gördük; dolayısıyla göz ardı ettikleri bazı pazarlama ve iş geliştirme potansiyelleri de keşfetmiş olduk ve pazarlama stratejilerini büyütmeleri için bazı ödevler çıkardık.

Dolayısıyla bir krizin sadece anlık olmadığı, öncesi ve sonrası olduğu ve çok fazla kazanıma kapı açtığını birlikte deneyimlemiş olduk.

“Taahhüt Yaptırımı, Kaos ve İletişim” hakkında 11 yorum

 1. Are you looking for a job that you can do online, from home? Do you have a laptop, tablet, or phone with a reliable internet connection? If so, this live chat assistant job could be for you. We are hiring people from all countries right now for these positions. Full training is provided and we are looking for people who can start work right away. Send an email here to apply: [email protected]

 2. Dear Sir or Madam,

  I hope this email finds you well. Are you tired of spending countless hours creating content for your business? If so, I have some great news for you. Jasper is an AI-powered writing assistant that can produce high-quality marketing copy and content in seconds.

  I was skeptical at first, but after seeing Jasper in action, I was blown away. Jasper can generate all sorts of content, including Facebook posts, landing page copy, emails, and more. In just five seconds, Jasper was able to write five amazing ads for my business.

  One of the best things about Jasper is that it can generate content in 29 different languages, which is perfect if you have an international business. Using Jasper has saved me so much time and effort, and I highly recommend it.

  I reached out to one of the founders of Jasper and was able to secure a deal for everyone in the community. If you’re interested in trying Jasper for yourself, you can get 10,000 words written by AI for free at tryjasper.co.

  Give Jasper a try and see how it can revolutionize your content creation process.

  Paige Frisina

 3. Get Real Traffic for Less Than 1 Cent Per View with Our PPV Service! Tired of pouring thousands of dollars into Google, Bing, and Facebook advertising with no results to show for it? Our pay-per-view service is here to help! For as little as 0.001 cents per view, you can start getting real, targeted traffic to your website. That’s 1/100th the cost of Google AdWords! Don’t waste any more money on expensive advertising. Try our service today and see the difference. https://bit.ly/40OstuX

 4. Don’t let a few negative reviews hold your business back. With my help, you can boost your online reputation and attract more customers with genuine 5-star reviews. Let’s work together to take your business to the next level. check out: http://www.rankfast.xyz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir