İçeriğe geç

Dava Tehdidi 3 Kat Ciroyla Sonuçlandı

Hizmet sektöründen bir KOBİ yöneticisi, tazminat davası tehdidiyle kapımı çaldı. Eski bir personelleri, evliliğiyle hak kazandığı tazminatını alamadığı için dava açmayı düşünüyor. Öncesinde de çirkin bir telefon görüşmesi yaşanıyor. Avukatları dava açılırsa kaybedileceği için acilen ödeme yapılmasını öneriyor, müşterim ise ödeyecek durumunun olmadığını, ancak dava açılmadan bir yol bulmamı istiyor.

dava-tehdidi

Hukuken elimiz çok zayıftı: karşı tarafın kazanılmış bir hakkı var. Aramızdaki iş akdine göre rekabet maddesi anayasaya uygun, ancak yaptırım maddesi konmamış. Üstelik müşterim ödemekten kaçmıyor, sadece şu an ödeyemiyor ve bu ruh haliyle herhangi bir dava sürecine dahil olmak da istemiyor.

Bu sorunu büyüten unsuru eşelediğimde duygusal tahribat çıktı karşıma. Çünkü karşı taraf vaktiyle yurtdışında yaşıyormuş ve müşterimin eşinin çok yakın bir arkadaşıyla mesafeli aşk ilişkisindeymiş. Türkiye’ye taşınması, ona iş öğretilmesi, burada hep birlikte yaşamalarını müşterim ve eşi teklif etmiş. Bu şekilde başlayan birliktelikleri, birkaç yılın sonunda işlerin yoluna girmesiyle evliliğe dönüşen aşk ilişkisi, işi iyice öğrenmesi sayesinde kendi şirketini kurma çabası… Bunlara ve daha fazlası müşterim bir vefa beklerken, ilk uyumsuzlukta kendi ifadesiyle çirkin bir telefon konuşmasında dava tehdidiyle karşılaşması esas sıkıntısı olmuş.

Çalışmamız sırasında çift bordro tehdidiyle karşılaştım, yani kişiye ödenen ücret ve resmi beyan farklıydı, ki neredeyse her sektörde böyledir; ancak bu tehdidin ne müşterim farkındaydı ne de avukatları.

Bununla beraber müşterimin bilgisi olmadan iki ayrı müşterisi karşı taraftan hizmet almaya başlamış, bunu hasır altı ediyorlarken ispatlamanın yolunu buldum. Ancak iş akdimizdeki yaptırım maddesi olmaması, elimizi zayıflatıyordu.

Çeşitli psikolojik sorular sorarak karşı tarafın ihtiyaçları, amacı ve nasıl hamleler yapabileceğiyle ilgili algoritmamı kurdum. Geriye ne istediğimizi cevaplamak kalıyordu.

Müşterimi sakin bir ruh haline ulaştırdıktan sonra talepleri üzerine konuştuk: bu süreci karşı tarafın yüzünü görmeden, sesini duymadan, davaya dönüştürmeden, muhatap olmadan sonlandırmak ve hayatından tamamen çıkarmak. Üzerine para kazanmak isteyip istemediğini de sordum ve miktarı üzerine konuştuk. Ve tüm bunları herhangi bir davaya dahil olmadan, davacı ya da davalı olmadan erişmemiz gerekiyordu.

Yaptık!

Nasıl mı?
Karşı tarafın ‘abi/abla’ gördüğü ve güvendiği kişiliği tespit ettim ve sert bir toplantıya hazırladım. Karşı tarafa psikolojik bir atak gerçekleştirmeliydik ki herhangi bir zamanda dava açma fikrinden soğuması, müşterime yaptığı saygısızlığın farkına varması vebir daha önümüze çıkmaması gerekiyordu, bu sebeple kendi geliştirdiğim özel bir teknikle toplantıya hazırlık yaptım.

Nihayetinde her hakkından feragat ettiği, herhangi bir davanın açılmadığı bir süreç kazanmış olduk ve davranışlarının da farkına varmasını sağladık (sadece duygusal tatmin içindi).

Bu durum hukuki tehdit ve duygusal tahribatı çözdü, sıra geldi bu yaşadığımız kriz ile para kazanmaya!

Elden kaçırılan iki müşterinin satın alma yöneticilerini by-pass edip üst yönetimlere ulaşmanın yollarını bulduk. Kendimizi kibarca ifade edip durumun detaylarının farkında olup olmadıklarını sorguladık ve hem Avrupa merkezli iki büyük müşterimizi geri kazandık, üstelik özür niyetine üçer kat ciro ile sipariş vermelerini hem de arkamızdan iş çevrilmesine sebep olan satın almacıların işlerine son verilmesini sağladık.

Gelişen finansal durum sayesinde de karşı tarafın kanunen hak kazandığı ancak feragat ettiği tazminatı da iki ay içinde ödedik.

Özetle 5 haneli bir evlilik tazminatı sıkıntısından imtina etmeye yönelik toplantı, 6 haneli Euro üzerinden kazanç edinme ve duygusal tatminler ile sonuçlandı.

 

Siz de kendi çıkmazlarınızda bir adım geriden, mantık sınırlarının dışına çıkarak çözümünüzü arayabilirsiniz.

Ya da bizzat krizler ve stratejiler üzerine uzman innomind ile çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın