İçeriğe geç

Belirsizlik Yönetimi Eğitimleri Serisi

İlk olarak Yeni Normal ile tanıştığımız günlerde bir talep geldi; kriz yönetimi üzerine. Çünkü yeni normali, doğmadan 15 ay önce raporlamıştık ve 10.000 saate yakın kriz koçluğu deneyimimize itibar yüksekti. Haliyle pandemi şartlarında mı kriz yönetimi, pandemiden bağımsız bir derinlik mi arıyorsunuz diye sorduk ve aradaki farkları da içeren bir içerikle cevap verdik. Sonra ihtiyaç arttı, biz de içeriği zenginleştirdik. 160 saati geçen Belirsizlik Yönetimi Eğitimi içeriği böyle bir hikayeyle başladı.

Bugün ise yeni normaller bile eskidi, yepyeni normal süreçlerin içindeyiz hem ülkemizde hem global çapta. 

Daha da zenginleştirdiğimiz ve güncellediğimiz içeriği, o zamanlardaki öngörülerimizin sonuçlarıyla kıyaslama fırsatımız da oldu!

Ancak bu zenginlik maalesef kısa sürede özümsenebilecek bir şey değil! O sebeple aşamalandırarak paylaşmaya devam ediyoruz.

Aslında kriz yönetimi becerileri genlerimizde olan bir beceri. Bununla beraber metodolojisi eksik bir beceri verimsiz sonuçlara, hatta daha büyük sıkıntılara sebep olabiliyor. Krizler üzerine 11 yıllık odağımız sayesinde o kadar çok sektörde o kadar çok vakada çalıştık ki, 43 farklı metodoloji geliştirme fırsatımız oldu.

Eğitim içeriği ve varyasyonları üzerine detay bilgileri aşağıdaki kutucuklara tıklayarak edinebilirsiniz.

 

Belirsizlik, yeniliklerin ve fırsatların kavşağıdır!

BY 101
5 Saatlik
Giriş Seviyesi

Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim Aylarında, ayın 3. cumartesi günü, 10.00 16.00 arasında, 2 oturum şeklinde, online ve interaktif bir eğitim programlıyoruz.
Buraya tıklayarak detayları görebilir, kayıt yapabilir, ajandanıza uygun bir tarihte eğitime katılabilirsiniz.

BY 102
15 saatlik
Yetkinlik Seviyesi

Belirsiz şartlar altında dahi istihbarat edinme, nitelikli muhakeme akabinde bir karara ulaşabilme ve o kararı operasyonlara yansıtabilme becerilerini, yönetimi istikrarlı şekilde yürütebilme ve tüm bu şartlar altında dahi iş geliştirme ve fırsatlar yaratabilme üzerine bir içerik sunuyoruz.

Eğitmenimiz
Kriz Koçu
Mustafa Emin Palaz

Belirsizlik Yönetimi Eğitimlerini hazırlayıp icra eden,
ajansımızın kurucusu
Mustafa Emin Palaz'ın biyografisini buradan inceleyebilirsiniz.

Kurumunuz,
Departmanınız,
Projeleriniz İçin

Genel katılıma açık bir programa dahil olmak yerine kendi kurumunuzda ve kurumunuzun ihtiyaçlarına göre keskinleştirilmiş bir program talep etmeniz halinde, çeşitli sektörler odağında çerçevelendirdiğimiz içeriklerden yararlanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

BY Serisinin Faydaları

Ortalama 8,67 memnuniyet skoruna sahip eğitim programlarımız, uygulanabilir stratejik beceriler odağında paket paket faydalar havuzu. O faydalardan sadece bazılarını ana hatları ile listeledik:

Karmaşanın Yönetilebilirliği

Genel katılıma açık bir eğitim programını, mümkün olan en kısa zamanda organize edeceğimize söz verdik. 

Ön kayıt formunu doldurursanız eğitimi organize ettiğimiz zaman iletişimde kalabiliriz.

En korkutucu krizlerden en belirsiz süreçlere

Eğitim İçeriği

BY 101 Eğitimi altında sunduğumuz konu başlıkları:

Krizlerle ilgili teorik hazırlık,
Kriz sanılan kriz olmayan durumları hızlı ayrıştırma,
Belirsizlik süreçleriyle ilgili teorik hazırlık,
Müdahale formülleri,
Formüllerle ilgili pratik örnekler,
Krizlerin zamansal döngüleri,
Umut kavramının sorgulanması ve işlevselleştirilmesi,
Süreklilik odağında yapılması gerekenler ve pratik örnekleri,
Süreklilik odağında yapılmaması gerekenler ve güncel örnekleri,
Zaman haritası çıkarmak ve öngörü becerilerine giriş,
Yaygın bazı kuramların yöneticilik süreçlerinde karşılıkları,
Panik halinde sık düşülen hatalardan korunma yöntemleri ve pratikleri,
Algı farklılıkları ve kriz yönetiminde avantajları,
Zorlu süreçlerde iletişimin yönetimi ve uygulanabilir örnekler,
Kurumlarda CM, BCD gibi pozisyonlar ve ISO 22301 (BCMS-Business Continuity Management System) süreçleri ve kariyer fırsatları hakkında genel bilgi

Eğitim içeriklerini tekrar ele almak isteyen katılımcılar için, o eğitimin katılımcılarının erişebileceği video kaydı imkanı

İşlenen konu başlıklarını destekleyen ulusal ve uluslararası yayın organlarından sunulmuş 100 üzerinde makaleden oluşan kaynak havuzuna erişim imkanı

Katılımcı Yapısı

Genel olarak iş sürekliliğiyle, kriz yönetimiyle, risk yönetimiyle, kritik karar süreçleriyle ilgilenen ve/veya kendisini geliştirmek isteyen her düzeyden yöneticiler ve yönetici adayları için fayda sağlıyoruz.

Stratejik donanımını daima geliştirme ihtiyacından ötürü en çok katılım sergileyenler:
Yönetim Birimleri
Hukuk Birimleri
İnsan Kaynakları Birimleri
Proje Birimleri
Ar&Ge Birimleri
IT Birimleri
ile kendini geliştirmek isteyen Operasyonel Yöneticiler

Ücretlendirme

Eğitim Bedeli 
Genel katılıma açık eğitimlerin katılım bedellerini, eğitimle ilgili duyuru sayfasında paylaşacağız.

Katılım Belgesi
Belge/sertifika yığınlarını tasvip etmemekle beraber, hatıra olarak saklamak isteyen katılımcı taleplerini de yadsımıyoruz. Bu sebeple katılımcılarımıza katılımlarını ifade eden, PDF şeklinde belgelerini ulaştırıyoruz.

Sınav Ücreti
Eğitimde edinilen beceriler üzerine kendini ölçmek isteyen katılımcılar için bir sınav hazırladık. Zorunlu olmayıp kendini test etmek, cevaplarıyla ilgili özel geri bildirim almak, kendini daha da geliştirmek isteyen katılımcılar için tek oturumluk koçluk seansı gibi düşünülebilecek bu sınavın bedeli 5000TL+KDV'dir. Talep için eğitimden sonra iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim Sertifikası
Eğitimlere katılımını sertifikalandırmak isteyen ve bu sertifikayı ihtiyaç halinde eğitimlerinin ispatı olarak kullanmak isteyen, CV'lerine ve resmi kayıtlarına eklemek isteyen katılımcılarımız için talep halinde hakedilmiş sertifika süreci başlatıyoruz. Bunun için sınavda eşik skoru aşması halinde anlaşmalı olduğumuz üniversitelerden onaylı, e-Devlet üzerinden görebileceğiniz sertifikanız hazır edilmiş olacak. Bu noktada ilgili üniversitelerin mütevelli heyeti kararlarınca bedel talep ettiğini hatırlatmalıyız. Sürece girmek isteyen katılımcılarımızın, iletişime geçmesi akabinde detayları konuşabilir, sertifika gereksinimini değerlendirmeleri üzerine yardımcı olabiliriz.

Önemli Notlar

Eğitim öncesi ve sonrası beklenti ve değerlendirme anketi doldurmanızı istiyoruz. Birkaç dakika sürecek bu testler sayesinde hem eğitim öncesi/sonrası kıyaslamanızı gözlemleyebileceğiz hem de elzem gördüğümüz noktalarda kısa bir geri bildirim paylaşıyoruz.

+100 makale ile kaynak desteği veriyoruz. İşimizde çok iyiyiz, ancak bu sadece eğitimlere katılarak olmadı. Çok sayıda iç gelişim eğitimlerine katılmakla beraber sayısız yazılı kaynaktan da yararlandık. Verdiğimiz eğitimler için de aynı süreci sağlamaya çalışıyoruz. O sebeple ele aldığımız konularda hem eğitime zaman kazandıran hem de edinimlerinizi güçlendirmeyi sağlayan yazılı kaynakları bir PDF havuzu olarak katılımcılarımıza sunuyoruz.

Eğitimin kaydına erişim imkanı sağlıyoruz. Eğitimlerimizde aksi bir durum gerçekleşmedikçe kayıt alıyor ve sadece o eğitimin katılımcılarının erişebileceği şekilde paylaşıyoruz. Böylece eğitimle ilgili bir yeri tekrar ele almak istediğinizde bizimle iletişime geçerek sorunuzu, sorununuzu da sorabilirsiniz veya eğitim video kaydını izleyerek siz de yol almayı deneyebilirsiniz.

Bir sebeple katılamayacak olursanız, bir sonraki eğitim turuna dahil olabilirsiniz. Temennimiz katılım planınıza uymanız, ancak özellikle genel katılıma açık programlarımızda gördük ki bazen aksilikler, zorunluluklarla katılım kaçırılabiliyor. Siz yeter ki katılmak isteyin, herhangi bir hakkınız yanmayacak ve sonraki eğitim programına öncelikli katılım kaydınız yapılacak.

Seviyeler ve Faydaları

Belirsizlik Yönetimi eğitim içeriğinden beklentinize göre çeşitli seviyelerde katılım sağlayabilirsiniz.

5 saatlik BY 101 Eğitimi ile Kriz Süreçlerine Anlık Müdahale ve Önlem Süreçleri üzerine giriş seviyesinde, bilgi ve deneyim edineceksiniz. Davranış değişikliğine dönüştürebildiğiniz ölçüde karşılaştığınız aksaklıklarla ilgili yol almanıza yardımcı bir donanıma erişebileceksiniz. Bu konuda detayları Eğitimin Faydaları başlığında okuyabilirsiniz.

15 Saatlik BY 102 Eğitimi kriz yönetimi ve belirsiz süreçlere dair istihbarat, muhakeme, karar verme, planlama ve uygulanabilir planlama gibi ana ihtiyaçlarla ilgili donanımınızı zenginleştiren bir eğitim içeriği. Bu eğitim için BY 101'i tamamlamış olmanız gereklidir.

30 Saatlik BY 103 Eğitimi kaotik süreçlerde iletişim odaklı; olağandışı süreçler altında iletişim dinamiklerini korumak ve yönlendirmek gibi, zorlu kişiler ve ekiplerle iletişimi yürütme üzerine ihtiyaçlar için geliştirilen bir içerik. Bu eğitim için önceki eğitimleri tamamlamış olmanız gereklidir.

30 Saatlik BY 201 Eğitimi istihbarat odaklı, bilgi kaynakları edinme ve geliştirme süreçleri üzerine yetkinlik eğitimi. Veri madenciliği gibi de görülebilecek bu eğitimde, önceki eğitimlerde edinilen becerileri işlemeye yönelik, içinde bulunulan durumlara yönelik etik istihbarat becerilerini keskinleştirme, göz ardı edilen bilgi kaynaklarına yönelik farkındalık, bilgi akışını geliştirme gibi faydalar edineceksiniz. Böylece bilgi yağmuruna tutulabileceksiniz. Bu eğitim için önceki eğitimleri tamamlamış olmanız gereklidir.

30 Saatlik BY 202 Eğitimi muhakeme ve karar becerileri odaklı; niceliksel verilerin niteliksel yorumlaması üzerine vizyon aşılayan, kök neden analizine radikal perspektifler getiren, karar verme süreçleri, bu süreçleri etkileyen beceriler ile önceliklendirme ve zamanlama üzerine özgün bir içerik. Hatalı kararlardan korunma konusunda ivme katan, yetkin süreçlerden geçirilmiş basiretli kararların zorlu ve süperzorlu koşullarda dahi kararlılığı koruyabilme üzerine dopdolu bir yolculuk. Bu eğitim için önceki eğitimleri tamamlamış olmanız gereklidir.

30 Saatlik BY 301 Eğitimi yönetim bilimleri ve proje yönetimi odaklı; Bu konuda planlama becerilerinizle meşgul olacaksınız, uygulanabilir planlama becerilerinizi edineceksiniz/geliştireceksiniz ve delegasyon gibi aksaklığın sık yaşandığı durumlara karşı güçleneceksiniz. Bu eğitime katılmak için önceki eğitimlere katılımınız gereklidir.

20 Saatlik BY 302 Eğitimi iş geliştirme odaklı; geleneksel iş geliştirme modellerinden öteye geçip, hem satış, pazarlama gibi birimlerin iş geliştirme süreçleriyle ilgili yenilikçi beceriler edinebileceksiniz hem de finans gibi reaktif (iş geliştirme beklenmeyen) pozisyonların maliyet düşürücü ve hatta gelir artırıcı performans sergileyebilmeleri üzerine daimi gelişim odaklı becerilerinizle tanışacaksınız. Bu eğitime katılmak için BY 202 Eğitimine katılmış olmanız gereklidir.

Oluşturduğumuz toplam içerikte, sahip olduğunuz becerileri geliştirmeniz, sahip olduğunuzu bilmediğiniz becerilerinizi fark etmeniz ve yeni beceriler edinmenize yönelik multidisipliner ve interdisipliner süreçler tasarladık. Bu sebeple de ileri seviye eğitimlerin neredeyse tamamında önceki içeriklere katılımını arıyoruz. Bunun yanında, katılımcılarımızın halihazırda bazı eğitim başlıklarında kişisel yetkinlikleri olduğunu da yadsıyamayız. Bu amaçla, zamanlarını verimli kullanmaları amacıyla, talep etmeleri halinde sınav üzerinden akreditasyon imkanı sağlıyoruz. Bunun için katılmak istediğiniz eğitim öncesinde edinilmiş olması gereken konulara dair detaylı ve zorlu sınavlar hazırladık. Cevaplarınızın yetkin değerlendirilmesi sonucuyla sonraki eğitimlere direkt katılım hakkı edinirsiniz. Bunun için iletişime geçmeniz yeterli.

Her eğitim seviyesi üzerine, davranış değişikliği odaklı beceri keskinleştirme odaklı, 2 saatlik atölyelerimiz için eğitim katılımcıları ile iletişimde oluyoruz.

Neler Tartışabiliriz?
Eğitimin içeriği ve konumu (fiziki/online) ne olursa olsun, interaktiviteye önem veriyoruz. Bu sebeple katılımcıların kendilerini rahat ve güvende hissetmelerini sağlıyor ve zorlandıkları ya da şüpheye düştükleri herhangi bir konu başlığını rahatça sormalarına, sorgulamalarına alan açıyoruz. Zaman zaman bu durum eğitimin öngörülen süresini uzatabiliyor, ancak soruların cevapsız kalmamasına daha çok öncelik veriyoruz. Bununla beraber katılımcıların, kendi (yaşamlarında, departmanlarında, projelerinde...) karşılaştıkları güncel bir problemi de gündeme getirmelerine imkan sağlıyoruz. Böylece diledikleri zaman, diledikleri detayda, diledikleri sorunları kalabalığın bilgeliğinden (The Wisdom of Crowds, James Surowiecki, 2004) yararlanarak ekip koçluğu tarzında çözüme ulaştırmalarına aracılık ediyoruz. Bu noktada katılımcılardan eğitim öncesi herhangi bir gizlilik sözleşmesi imzalatmamakla beraber, konunun hassasiyetiyle ilgili inisiyatif ve sorumluluğun katılımcıda olduğunu hatırlatmamız gerekir.
Alacaklı ve Borçlularla İletişim Önerileri Hayati 3 Soru Öngörü/İlham/Adanma/Aidiyet
Algılar ve Yönetim Hesap Sorulabilirlik Önleyici yönlendiricilik
Amaç Faktör Ayrımı İnsan Faktörü Paretodan Çözüm Hamuru
Aynı Hamleyle Farklı Sonuçlar İnsanın Gözden Kaçan Özellikleri Patronaj Tipolojileri
Beden Dili Tüyoları İrrasyonel Makullük Pazarlamada Kültür Uyumu
Belirsizlikte Pazarlık İstihbarat Ağı Piyasa Esneklikleri
Belirsizlikte Performans İş Geliştirme Sürecinde Yapılmaması Gerekenler Planlama Hataları
Brachistochrone Eğrisi İş Olgusunun Geleceği Prensipler
Çalışanlar için önemli faktörler İşlevsiz Gereklilikler Psikolojik faktörler
Çatışmalı Taraflar / Uyumlu Süreçler İtki ve Tutum Tetiklemek Riskin Aptallığı
Çözüm ve Fırsat Perspektifleri Kararlılık Sergileyebilme Sorumluluk Duygusu
Dedikodunun Faydaları Kasıt / Hata Ayrımı Şirket Hafızası Oluşturma
Değişim Direncini Aşmak Katılımcı/ Fayda Odaklı Planlama Şirket Kültürü Faktörleri
Delegasyon Becerisi Konfor Alanından Çıkış Tahlil Faktörleri
Dengeler Kök Neden Analizi Tampon Kayıp Haddi
DHMO Krizi Kriz dönemi duygu yönetimi Tek Kişilik Şovlar
Duran ve Duramayan Sektörlerde Rol Kriz dönemi liderlik Tıkanmışlık Halinde Reaksiyon
Duygulara Hakimiyet Krizden Etkilenmeyen Alanlarda Faaliyet Toplantı Yönetimi
Duygusal Etkileşimler Krizin Avantajları Uygulanabilir stratejiler
Düşük/Zorunlu/Niş Ürün Olmak Kültür / Strateji / Taktik Karmaşası Verimlilik
Edinme Maliyeti Literatürden Sıyrılmak Yalan/Sahte Bilgiyle Mücadele
Ekiple İletişim Önerileri Mesih Kompleksi Yetkinlik
Eşik Dönemler ve Riskli Bölgeler Minnet Ticareti Yönetim Odağında Yapılmaması Gerekenler
Faydacı Yönetim ve Sonuçları Motivasyon Eşiği Yönetimde Ahlaki Faktörler
Finansdışı Kaynaklar Muhakeme Becerileri Yüz Okuma ve Profil Tanımlama
Geleceği okumak Networking Zafiyetin Gücü
Geleneksel Yönetim ve Sonuçları Nitelik/ Nicelik Ayrımı Zamanlama
Geri Bildirim Ortamı Olumlu/ Olumsuz Kaldıraçlar Zihin Haritalama
Görmezden Gelmenin Faydaları Organik Örgütlenme Zorlayıcı Çalışanlar
Hangi duygular kararlarda nasıl faydalı? Önceliklendirme Becerileri ve hala kalırsa akıldaki sorularınız... 🙂
Diğer Eğitimler

Aşağıdaki başlıklardaki eğitimlerin bazılarını bizzat organize ediyoruz, bazıları ise çeşitli kurumların talebi üzerine şekllendiriliyor. İlgilendiğiniz başlıklarla ilgili iletişime geçip detay bilgi talep edebilirsiniz:

Transdisipliner Beceriler
Kavga Etme Sanatı
Duygusal İşletme Yönetimi
İşlevsel SWOT: SWOT Analizinin Gözden Kaçan Faydaları ve Kullanımı
Fakültelerde Anlatılmayan Gerçekler
İnovasyonel Düşünme Becerileri
Proje Krizlerinde İnsan Faktörü
Tavla: Önleyici Fırsatçılık
Zihin Haritalama Becerileri ve Kompleks Projelerde Kullanımı
İşlevsel Kurum Kültürü
Felsefe ve Proje Yönetimi
Hatalarla Yükselen Yöneticilik
Hobilerle Profesyonelliğin Güçlenmesi
Anadolu Kültüründe Strateji
Belirsizlikte Kariyer Planlama
Gerçekten Öyle Mi?
Etik ve İşletme Yönetimi

“İnternet üzerinden bir eğitimin ne kadar verimli olabileceğine şüpheliydim. Ama birçok açıdan konuları ele alma fırsatımız oldu. Bilmediğimiz şeyler de vardı, bildiklerimiz de ama bildiğimi sandığım şeyleri projelerde pratik şekilde nasıl işleyebileceğimi gördüm.”
Eren Akdur
Projeler Direktörü
“Tüm dünyada hiçbir organizasyon yapılmazken, satış durmuşken işime, belirsizliklere başka bir gözle bakmamı, farklı şekilde yönetmemi sağlayan, çok faydalı bulduğum ve çevremdeki herkese önerdiğim bir eğitim oldu. Sayfalarca not aldım. Takıldığımda dönüp bakma şansı buluyorum. Emeğinize sağlık.”
Azru İpek Toprak
Satış Direktörü
“Bana kattığınız en önemli şey 12 arkadaştan sorumluyum ben, söylediğimin makul olduğunu açıklamak için daha önce denenmiş ilkeleri ile desteklemem oldu. Böylece ikna olmaları kolaylaştı. Çünkü bilimsellik ile kanıtlamış oluyorsunuz. Hemen aksiyon almanız kolaylaşıyor. Ben aldığım eğitimi uygulama şansı buldum, çünkü içeriğiniz zaten dolu dolu.”
Sibel Ş.
Birim Yönetmeni
“Bu eğitimi herkesin alması gerektiğine inanıyorum, kaç yıllık yönetici olduğunuzun bir önemi yok, ne kadar eğitim aldığınızın da. Onları uygulamaya dökmeniz şart. Ama bir karara varmadan önce nelere bakılması gerektiği ve pratik şekilde nasıl yönetebileceğinizi görebiliyorsunuz. ”
Murat Oğuz Altuntaş
Kurucu Ortak